20 maja, 2024

Jak zaplanować taras przed domem?

2 min read
Jak zaplanować taras przed dome

Taras stanowi jeden z ważniejszych elementów każdego domu, dlatego o jego aranżacji pomyśl już na etapie projektowania domu. Pergola tarasowa sprawdzi się doskonale, ale weź pod uwagę także inne elementy, a w tym kształt tarasu i oświetlenie. Od czego trzeba zacząć?

Jak stworzyć idealny taras?

Taras to wyjątkowe miejsce w każdym domu. Będziesz tam przyjmować gości w letnie wieczory, jeść śniadanie w towarzystwie rodziny oraz odpoczywać po długim dniu spędzonym w pracy. Właściwe zaprojektowanie tej przestrzeni jest tak samo istotne, jak dobra aranżacja całego domu. Musisz wziąć pod uwagę każdy element: począwszy od zadaszenia, przez podłoże, a kończąc na dodatkach.

Sama lokalizacja tarasu jest ważna. Jeśli preferujesz spędzanie czasu na zewnątrz o poranku i marzą Ci się śniadania na podwórzu, taras powinien być zlokalizowany na południowo-wschodniej stronie budynku. Z kolei, gdy planujesz relaksować się na tarasie w godzinach popołudniowych i wieczornych, powinien znajdywać się po zachodniej stronie.

Jakie elementy stworzą idealny taras?

Pergola tarasowa zapewni ochronę przed intensywnymi promieniami słonecznymi i deszczem, a do tego zagwarantuje idealne miejsce do relaksu. Jeśli zależy Ci na prywatności, pergola tarasowa może zostać wzbogacona w pnącza, panele drewniane, maty albo murki – to doskonała ochrona przed ciekawskimi spojrzeniami.

Kształt i wymiary tarasu są bardzo istotne. Na wybranej przestrzeni muszą znaleźć się meble oraz miejsce do chodzenia, dlatego minimalny wymiar tarasu to 2,5 × 2,5 metra. Z kolei przejście powinno mieć minimum 90 cm – tylko wtedy można swobodnie przechodzić bez potykania się o meble czy innych domowników. Gdy planujesz przygotowywanie jedzenia na wolnym powietrzu, zadbaj o murowany grill albo kominek. One również wymagają miejsca – powinny znajdywać się co najmniej 140 cm od stołu. Zostaw również miejsce na leżaki, hamak oraz miejsce do posadzenia roślin, które nadadzą charakteru i ozdobią przestrzeń na wolnym powietrzu.

Kiedy pergola tarasowa oraz meble są już na swoim miejscu, zadbaj także o oświetlenie. Lampy mogą znajdywać się nad tarasem oraz na bocznych ścianach. Świetnie prezentują się również niewielkie lampki ledowe w różnych kolorach – zapewniają przyjemną atmosferę i ułatwiają relaks.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.