Jak wybrać ławeczkę do wanny?
2 min readOsoby starsze oraz niepełnosprawne starają się być samodzielne mimo upływu lat czy ograniczeń swojego ciała. Szczególnie problematyczne jest dla nich dbanie o higienę i pielęgnację ciała, gdyż w łazience występuje wiele zagrożeń. Ławeczka do wanny ułatwia kąpiele, a uchwyty na ścianach umożliwiają wyjście i wejście.
Ławeczka do wanny — dla kogo?
Ławeczka do wanny przyda się każdej osobie zmagającej się z ograniczoną sprawnością ciała. Takie rozwiązanie jest dedykowane w trakcie problemów z wejście i wyjściem z wanny. Przydaje się również osobom, które nie są w stanie korzystać z wanny w pozycji leżącej (nie potrafią albo leżenie wiąże się dla nich z niebezpieczeństwem). Wtedy odpowiednio dobrana ławeczka do wanny umożliwia mycie ciała i włosów w pozycji siedzącej. W taki sposób podnosi się poziom bezpieczeństwa oraz wygody odczuwanej przez osobę starszą czy niepełnosprawną. To także jedyny sposób, aby myć się samodzielnie i nie wymagać pomocy osób trzecich. Kąpiele we własnym zakresie bardzo korzystnie wpływają na stan psychiki osoby w podeszłym wieku.
Jakie są rodzaje ławek do wanny?
Ławeczka do wanny w formie prostej półeczki z uchwytem to najprostsza z dostępnych opcji. Ten model jest wzbogacony w rączkę asekuracyjną. Dodatkowo wymagana jest specjalna powierzchnia antypoślizgowa, która chroni przed wypadkiem, otwory drenażowe i oczywiście siedzisko.
Ławeczka do wanny jest bezpieczna pod warunkiem, że znajdują się na niej wymagane elementy montażowe. Odpowiadają one za stabilizację ławki oraz w znaczący sposób ograniczają ryzyko przesunięcia po brzegu wanny. Rączki pomocnicze są dobrze widoczne i duże, dzięki czemu można je bez problemów odnaleźć. Obok nich powinna znaleźć się mydelniczka.
Ławeczka z oparciem to druga propozycja, która zapewnia maksymalne zabezpieczenie dla osób schorowanych i niepełnosprawnych. Oparcie to gwarancja wygody i relaks w trakcie kąpieli.
Wybierając siedzisko, trzeba zwrócić uwagę na stopień trudności z wchodzeniem i wychodzeniem z wanny, problemem z siadaniem, potrzebą wsparcia w trakcie brania kąpieli, występujące dolegliwości czy przeprowadzane zabiegi. Wyposażenie łazienki jest równie ważne. Liczy się każdy element, który ma nawet najmniejszy wpływ na poziom bezpieczeństwa.