Jak zapobiegać zatorom w rynnach dachowych: porady dotyczące czyszczenia i konserwacji
2 min readTroszczenie się o nieruchomość to także czynności pielęgnacyjne w górnych partiach domu. Pamiętajmy, aby zadbać o dach i rynny, które będą w tym miejscu zamontowane. Przede wszystkim muszą one być drożne, a więc musimy wiedzieć, jak skutecznie zapobiegać gromadzącym się tam zanieczyszczeniom.
Czy trudno jest wybrać dobrą rynnę?
Co jakiś czas właściciele nieruchomości muszą dokładnie zastanowić nad tym, czy aby nie występują jakieś niedrożności w rynnach. Szczególnie będzie to ważne w okresie jesiennym, a także wiosennym. Zawsze wtedy, gdy przygotowujemy się do kompleksowych porządków, trzeba pamiętać o tym, że rynna plastikowa przez wiele tygodni może zgromadzić najróżniejsze zanieczyszczenia. Warto więc już na etapie montowania tych elementów zastanowić się nad tym, czy są wybierane odpowiednie produkty. Muszą być zagwarantowane przez najbardziej cenionych producentów tak, aby eksploatacja była zapewniona na wiele lat. Niestety nie każdy konsument pamięta o tym, że dobrze wybrane orynnowanie to będzie taki swoisty system obronny domu. W końcu to, jaką rynnę wybierzemy, będzie ostatecznie determinować ochronę elewacji przed wodą, która może działać bardzo destrukcyjnie na ściany zewnętrzne. Niestety obecnie w naszym klimacie musimy coraz częściej zmagać się z opadami. Problemem może być zalegający śnieg, ale również sama woda, która w przypadku, gdy przyjdzie nagle silny mróz, będzie się zamieniać w lód, który jest ciężki jak kamień.
Jak wykonać amatorską kontrolę rynny?
Gdy już zabieramy się do takich czynności kontrolnych i porządkowych, to w zasadzie możemy to zrobić samodzielnie, ale musimy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Potrzebna będzie nam na pewno solidna drabina. Najlepsza będzie aluminiowa, ponieważ jest lekka, a jednocześnie bardzo wytrzymała. Poza tym dobrze też jest zabezpieczyć się pasami, a jeżeli mam taką możliwość, to najlepiej jest skorzystać z pomocy asystenta. W pierwszej kolejności więc musimy przeprowadzić tak zwaną próbę przepustowości. Najprościej jest wlać od góry trochę wody do rury spustowej. Wówczas widzimy, czy woda spływa swobodnie, czy też może jest blokowana przez jakieś przeszkody. Nie ma znaczenia, czy to będzie rynna plastikowa, czy też inna. Mogą się tam znaleźć kawałki patyków przyniesione przez ptaki lub liście.
Jak powinna być zabezpieczona rynna plastikowa?
Najlepszym rozwiązaniem, jeżeli chcemy zabezpieczyć się przed zatorami, jest zastosowanie ochronnej siatki. Wkłada się ją do rynny, a także koszyczka, który jest montowany w odpływie. Wówczas szyszki albo liście nie będą wpadały do rur spustowych. Przydatne jest także stosowanie płotków śniegowych.