7 września, 2024

Ogrody przyszłości – jak technologia wpływa na nasze sposoby uprawowe. Sposoby na zdrową żywność – uprawa bez tajemnic

2 min read

Już wczesną wiosną możesz cieszyć się smakiem sałaty z własnego ogrodu. Aby jednak tak się stało, potrzebujesz szklarni. Do wyboru masz już nie tylko tradycyjne szklarnie ze szkła, ale także bardziej nowoczesne od nich szklarnie z poliwęglanu. Niezależnie od tego, na jaką się zdecydujesz, Twój sezon uprawy roślin może się znacznie wydłużyć. Szklarnie ogrodowe – nawet jeśli są nieogrzewane – umożliwiają uprawę roślin już od połowy lutego. Co więcej, dzięki szklarni sezon uprawowy w Twoim ogrodzie będzie mógł się zakończyć dopiero na przełomie października i listopada.

Jakie warzywa można uprawiać w szklarni?

Warzyw, które można uprawiać w szklarni jest naprawdę wiele. Doskonale nadaje się do tego sałata masłowa oraz rzodkiewka. Szklarnie ogrodowe wykorzystywane są także do uprawy warzyw ciepłolubnych, zalicza się do nich między innymi pomidory, paprykę i ogórki. Dzięki temu, że są one uprawiane w szklarni, lepiej dojrzewają, co bezpośrednio wpływa na ich smak. Nie bez znaczenia jest również to, że warzywa w szklarni są mniej podatne na choroby, w efekcie stosowanie chemicznych środków ochrony roślin możesz ograniczyć do niezbędnego minimum. W przypadku uprawy warzyw w szklarni do ich ochrony przed szkodnikami z powodzeniem możesz wykorzystywać opryski na bazie naturalnych składników. Doskonale sprawdza się między innymi oprysk z czosnku. W szklarni możesz wysiewać także nasiona roślin jednorocznych – przygotujesz w niej rozsadę na przykład astrów, lobelii, cynii czy żeniszka.

Szklarnie ogrodowe – z jakich materiałów będzie najlepsza?

Dostępne obecnie na rynku rozwiązania sprawiły, że szklarnie mogą być wykonywane nie tylko ze szkła. Alternatywą dla tradycyjnych szklarni pokrytych szkłem są wspomniane już szklarnie z poliwęglanu. W odróżnieniu od tych pierwszych szklarnie ogrodowe z poliwęglanu są znacznie bezpieczniejsze – używany do wykonania ich pokrycia poliwęglan nawet po rozbiciu nie stanowi żadnego zagrożenia, gdyż jego kawałki nie kaleczą. Szklarnie pokryte poliwęglanem są też trwałe i łatwe w montażu. Ich konstrukcja jest lekka, a mimo to stabilna. Nie bez znacznie jest również fakt, iż poliwęglanowe szklarnie ogrodowe są tanie w eksploatacji. Szklarnie te mają dobrą przepuszczalność świetlną, do uprawianych w nich roślin dzięki temu dociera mnóstwo promieni słonecznych. Występują one w różnych rozmiarach, są nawet mini szklarnie, które z powodzeniem możesz ustawić na większym balkonie lub przestronnym tarasie. Dzięki temu nawet mieszkając w bloku, możesz cieszyć się własnymi warzywami.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.