Rozstańmy się w zgodzie, czyli jak dostać szybko rozwód?
2 min readSprawa rozwodowa, w przypadku prawidłowego jej przebiegu, może zakończyć się już w pierwszym terminie rozprawy. Aby szybko rozwiązać jedynie formalny już związek, warto skorzystać z usług adwokata, który pomoże w sprawnym rozwiązaniu małżeństwa. Co jeszcze należy zrobić, aby uniknąć wieloletniej walki o rozwód?
Rozstanie w zgodzie – rozstanie bez orzekania o winie
Rozwód bez orzekania o winie występuje, gdy oboje małżonkowie wyrażą wolę rozwodu. Ma to znaczący wpływ na skrócenie czasu postępowania dowodowego w sprawie. A to wszystko dlatego, że rzadko zdarza się, iż współmałżonek wyraża zgodę na orzeczenie rozwodu z jego winy. Skutkuje to zaprzeczeniem wiarygodności przedstawionych przez stronę przeciwną dowodów, a także zaprezentowanie tych na swoją korzyść, co znacząco przedłuży postępowanie sądowe. Tak więc kluczem do szybkiego otrzymania rozwodu jest przede wszystkim brak orzekania o winie.
Właściwie sporządzony pozew o rozwód
Niejednokrotnie sprawy formalne wprawiają w zakłopotanie. Co więcej, nieprawidłowo sporządzone pismo negatywnie wpływa na sprawność każdego procesu, w tym również rozwodowego. Chcąc uniknąć komplikacji w tym aspekcie, wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalistów. Poszukiwania fachowców można zaobserwować, spoglądając w Google na częstotliwość wpisywania takich fraz, jak choćby „adwokat Kraków rozwód”.
Tak więc prawidłowo sporządzony pozew o rozwód może znacząco przyczynić się do szybszego rozpoznania sprawy. Sąd nie będzie wtedy wzywał strony do uzupełnienia pozwu o wymagane przy jego złożeniu dokumenty czy usunięcia braków formalnych pozwu o rozwód. Na stronach internetowych znajduje się mnóstwo gotowych wzorów takiego pisma, jednak najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy adwokata.
Uiszczenie opłaty za rozwód — również ma niebagatelne znaczenie
Właściwie uiszczona opłata sądowa w sprawie o rozwód skutkuje tym, że Sąd nie będzie wzywał strony do jej uzupełnienia lub uiszczenia, a tym samym skróci to czas oczekiwania na pierwszy termin rozprawy. Wraz ze złożonym pozwem o rozwód możliwe jest złożenie wniosku o zwolnienie od uiszczania opłaty sądowej od pozwu o rozwód. Takowy wniosek może jednak nieco wydłużyć postępowanie sądowe, gdyż przed rozpoznaniem sprawy Sąd wpierw będzie musiał wydać postanowienie w przedmiocie zwolnienia z tej opłaty sądowej.