15 czerwca, 2024

Jak rozplanować oświetlenie w sypialni?

2 min read
lampy wiszące do sypialni

Planując oświetlenie sypialni, należy wziąć pod uwagę, iż jest to pomieszczenie zupełnie inne od wszystkich. To właśnie w nim poszukiwana jest prywatność, spokój oraz najlepsze warunki do odpoczynku. W stworzeniu takich warunków istotną rolę odgrywa światło. Jak prawidłowo rozplanować oświetlenie w sypialni? Czy lampy wiszące do sypialni to dobre rozwiązanie?

Dlaczego oświetlenie sypialni jest tak ważne?

Biorąc pod uwagę specyfikę pomieszczenia, oświetlenie sypialni powinno być zaplanowane w trochę inny sposób niż w pozostałych częściach mieszkania. W tym przypadku należy tę sprawę dokładniej przemyśleć, gdyż właśnie w pokoju, w którym człowiek śpi, sztuczne światło odgrywa istotną rolę. Pokój ten wykorzystywany jest przede wszystkim od wieczora do rana i niejedynie do spania.

A sypialni wiele osób czyta książki, słucha muzyki, ogląda filmy, uczy się, jak również spędza wspólne chwile z ukochaną osobą. To właśnie w tym miejscu wiele osób. Ubiera się i szykuje do wyjścia. Oświetlenie w sypialni ma za zadanie zapewniać właściwe warunki do dokonywania wszystkich codziennych czynności, dlatego z początku warto się zastanowić, do czego będzie służyło to wnętrze.

Pod tym względem trzeba również właściwie wybrać pomieszczenie w budynku, które będzie pełniło rolę sypialni. Jej usytuowanie względami stron świata ma istotny wpływ na doświetlenie wnętrza naturalnym światłem dziennym np. s letnie wieczory lub o poranku. Warto także zwrócić na tę kwestię uwagę, wybierając projekt domu jednorodzinnego, a więc sprawdzić na rzucie planu architektonicznego, które pomieszczenie mogłoby być najlepszym miejscem, na stworzenie sypialni.

Lampy wiszące do sypialni to nie wszystko — oświetlenie poszczególnych stref w sypialni

Zastanawiając się, jak zaplanować rozmieszczenie oświetlenia w sypialni, a więc jak się w ogóle do tego zabrać, to od razu należy rozpocząć od tego, co zostało wspomniane wyżej — zastanowienia się, w jaki sposób będzie spędzany czas w tym pomieszczeniu. Na podstawie tego trzeba określić strefy funkcjonalne sypialni, które będą potrzebowały osobnego oświetlenia. Źródeł światła sztucznego w tym pomieszczeniu może być nawet kilka:

  • Główne oświetlenie górne np. lampy wiszące do sypialni;
  • Oświetlenie garderoby (lustra, szafy);
  • Oświetlenie strefy łóżka (boczne);
  • Oświetlenie toaletki.

Jednak najważniejsze jest oświetlenie przy łóżku oraz górne światło centralne, które zapewnia widoczność całego pomieszczenia.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.